Válságmegelőzés II. - A prudens működés
Az előző blogbejegyzéshez hasonlóan ismét az válságmegelőzéssel foglalkozunk, azzal a különbséggel, hogy a mostani írás központi eleme a prudens működés, mint a válságmegelőzés egy másik releváns lépése.
A prudens működési körülmények megteremtése egyaránt fontos a pénzügyileg sérülékeny, nem megfelelő likviditással rendelkező vállatok esetében, de egyfajta preventív stratégia is a külső - gazdasági - környezet megromlása esetére.
A prudens működés megvalósítását a folyamatos likviditás - fizetőképesség - jövedelmezőség követelményrendszer fenntartása biztosítja. Ennek elemei hatnak egymásra, azonban nem mentesek bizonyos trade-off-októl (valamely elem maximálisra való törekvése árthat a másik kettő fenntartásának vagy stabilitásának (ún. zéró összegű játék)).
A tőkemegfelelés központi kérdés, mivel a rendelkezésre álló tőkének fedeznie kell az esetleges veszteségeket és a működési költségeket. Lényeges elem a vevői fizetési morál figyelembe vétele, ugyanakkor minél alacsonyabb szinten kell tartani a passzív készletállományt. A likviditás kezelése különösen fontos a zökkenőmentes gazdálkodás, de a szállítói bizalom kialakításában és megtartásában is (elkerülve ezzel is az esetleges negatív gazdálkodási következményeket).
A jövedelmezőséget rendszeresen kell vizsgálni (nem jövedelmező termékek, szolgáltatások mielőbbi detektálása), ezzel megvalósítva a szükség esetén a mielőbbi beavatkozás lehetőségét.
A menedzsment vizsgálata sem kevésbé fontos, ez elsősorban a képességekre és a szakértelemre vonatkozik. A vállalat működtetésével megbízott vezetés minőségének értékelése során a hitelintézetek általában az alábbi tényezőket veszik figyelembe:
- a vezetés tapasztalata, szakértelme és jártassága
- a vezetés utódlásának biztosítása
- a vezetés képességei, rugalmassága és gyakorlatiassága
- a vezetés birtokában lévő részvényállomány/tulajdoni részesedés.
Összefoglalva tehát, a prudens működés a folyamatos likviditás – fizetőképesség - jövedelmezőség követelményrendszerét biztosítja hosszú távon.