Válságmegelőzés IV. - Felkészülés a válságra

2024.07.17

Válságra nem lehet konkrétan felkészülni, hiszen azt nem lehet előre tudni, hogy pontosan milyen típusú válság és mikor következik be. A rendkívüli helyzetek ritkán fordulnak elő, rendkívüli következményekkel járnak és szinte megjósolhatatlanok. 

Az viszont lényeges, hogy a válságmentes időszakot hasznosan kell ,,eltölteni": gyarapodni kell, illetve a kutatás-fejlesztésre és innovációra is áldozni kell. 

De hogyan is lehet felkészülni/előkészülni egy válságra?! 

Lássunk néhány hasznos tanácsot:

- A prudens működés normáit folyamatosan be kell tartani.
- A jövőkutatás/szcenárióelemzés módszertanát meg kell ismerni, tanulmányozni és tájékozódni kell ezzel kapcsolatban.
- A válságmentes, prosperáló időszakot ki kell használni: a műszaki innovációt, K+F-t maximumon kell tartani. Ki kell próbálni minél több ötletet, megoldást, módszert és modellt, hogy megtudjuk, melyik esetben mi működik és mi nem. 
Konvertálható tudást szerezni - "Majdnem mindegy mit tanulsz, csak amit tanulsz, azt vedd komolyan, értsd meg a dolgok összefüggéseit, és alakíts ki magadban egy olyan szakmai képet, amivel akárhogyan is fordul a világ, képes leszel beilleszteni azt, amire majd éppen akkor lesz szükség" (Mérő 2014). A jövőben a tényanyagok helyett a szakmai modellek megértése fog előtérbe kerülni. 
- Folyamatos "mozgásban lenni" – egy kezdeti energiával könnyebb kikerülni az akadályt, mint ha helyből kell indulni és úgy kikerülni. 
Figyelni azon jelenségeket, amelyek a turbulens időszak megjelenését vetíthetik előre, késedelem nélkül reagálva már az első jelekre: 
A) A komplexitás növekedése: A komplexitás növekedésével bizonytalan döntési környezet alakul ki és így felértékelődnek az egyszerűség rutinjai, az "okos egyszerűség". 
B) A felhalmozódás fokozódása: Növekszik a komplex hálózati "attraktív" pontok száma, a tőke és a tudás vonatkozásában a "Máté effektus" nem csak az egyén, hanem a társadalom szintjén is fokozódik (Az elnevezés eredete: "Akinek van, annak adatik, akinek nincs, attól az is elvétetik, amije van" - Máté 13:11-12)
C) A kiélezett verseny fokozódása: Meg kell találni a komparatív előnyökben gondolkodni. 

Készítsd el weboldaladat ingyen!